Jak zálohujeme naše fotky


Fotek máme spoustu (dnes kolem 3,8TB) a každý rok je přírůstek větší. Nutností je tedy nějaký rozumný systém zálohování. Naše připojení k internetu neumožňuje nějaké efektivní zálohování do cloudu a tak jsme zvolili pořízení domácího NASu.

Vybrali jsme řešení od Synology (dobré recenze, dobrá předchozí zkušenost, dobré parametry). Pořídili jsme 4diskový Synology DS412+ – dnes je aktuální náhrada DS416play .

4 diskové řešení jsme zvolili kvůli dostatečné kapacitě i při použití některého z RAID modelů. NAS jsme osadili čtyřmi 3T disky. Disky jsou v režimu RAID 5 (1 disk slouží pro ukládání parity, kapacita pro data je tedy 3 disky a systém je odolný proti selhání jednoho disku). Popis RAID módů třeba tady. Operaci s výměnou disku už máme úspěšně za sebou – jeden disk začal vykazovat chyby, nahradili jsme ho novým o stejné kapacitě a po několikahodinovém dopočítání vše funguje jak má.

O něco rychlejší a bezpečnější varianta by byla pořídit dnes již dostupné 4T disky a zapojit do RAID 10. Budete tak mít 8T odolných proti výpadku dvou disků.

Velkou výhodou tohoto zařízení jsou dvě síťové karty, které je možné nakonfigurovat pro maximální propustnost (což se při práci s tak velkým množstvím dat (fotek) najednou hodí). Velmi dobře se také pracuje s operačním systémem od Synology a i jejich mobilní aplikace jsou velmi dobře použitelné.

Tohle řešení je finančně náročnější – samotné zařízení cca 10-12 500  Kč, 4 x 3T disk (ideálně edice pro NAS) cca 4*3200 Kč. Výsledná kapacita 9T. Celkem cca 25 000 Kč

Levnější varianta pak může být pořízení některého z dvoudiskových modelů např. DS 216j a dvou disků s kapacitou 4T nebo vyšší a zapojení do RAID 1 tedy zrcadlení (na oba disky se ukládají stejná data). Řešení je také odolné na výpadek jednoho z disků.

Finance tohoto modelu DS216j cca 5 000 Kč + 2x4T disk (cca 4 700 Kč) celkem 4T za 14 400 Kč.

Každé z těchto řešení doporučuji doplnit přiměřenou jednotkou záložního zdroje.

Pozn.: všechny ceny orientační a s DPH (platné k 10/2016).

Pozn2.: Nemáme nic společného s prodejem Synology a určitě se dá podobné řešení poskládat i z modelů od WD, QNAP nebo jiných.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s