Weltvogelpark Walsrode a Wildpark Lünerburger Heide – dva zvířecí ráje v Německu


Na jaře jsme se vydali do Německa na návštěvu dvou slibných zvířecích parků. Naše cesta vedla na sever. Ubytovali jsme se ve městečku Bad Fallingbostel v příemném penzionu Haus Petersen, více o ubytování a naše hodnocení zde. Většina cesty dlouhé 600km vedla po dálnici, takže hezky ubíhala. Na této mapě je vidět, jak trasa, tak i umístění jedotlivých parků.

Fotografie z parků naleznete na našich fotostránkách zde.

Naším cílem byly parkyWildpark Lüneburger Heide a Weltvogelpark Walsrode. V této části Německa se nachází celá řada dalších parků, které by stálo za to prozkoumat. Kraj je poměrně rovinatý a je protkán sítí cyklostezek. Oba parky jsou vybaveny prostorným parkovištěm a řadou hřišť pro děti, takže tato oblast je ideální na rodinnou dovolenou.

Psoun prérijní

Psoun prérijní

Wildpark Lüneburger Heide

Tento park je jakýmsi kompromisem mezi zoo a divokým parkem pro zvířata, jako je například náš oblíbený park v Bavorském lese.Některá zvířata (např. sovy) jsou zde v klecích, jiná (např. vlci, sobi, daňci) mají prostorné výběhy, které vznikly oplocením části lesa. Hned u vstupu do parku je veliké dětské hřiště s řadou zajímavých herních prvků (lituji, že nejsem malé dítě :-)). Cesta po parku vede okolo jednotlivých výběhů, většinou ve stínu lesa, takže procházka je příjemná i za teplého počasí. Park nabízí také ukázku cvičených dravců. Ve střední části parku se nachází restaurace, kde je možné koupit základní občerstvení, nabídka ale nění nijak široká. Z hlediska vhodnosti pro focení zvářat má park tak 6 bodů z 10. Některé výběhy poskytují dostatek prostoru a hezkého pozadí, jinde se nevyhnete rušivým prvkům. V řadě výběhů mají zvířata tolik prostoru, že je vidíte pouze z dálky.

Vymahací daněčci

Největší atrakcí byl asi výběh s daňky, který byl průchozí. Po vstupu do výběhu vás obklopil uvítací výbor mladých daňků, který vás dále neomylně směřoval k automatu, ve kterém bylo možno za 1€ koupit krabičku s granulkami pro daňky. Většina návštěvníků tak k velikému potěšení daňků učinila, takže na oplátku se daněčkové nechali krmit z ruky i od malých dětí. Jedna paní takhle dala daňkovi granulky a pak krabičku zavřela, asi si chtěla nechat také pro jiná zvířata. No to se tedy daňkovi vůbec nelíbilo, tak za ní chodil a pronásledoval ji po výběhu a když se zastavila, začal ji zezadu ocumlávat lem šatů. Tak to máš za to, že jsi na mě chtěla šetřit, budeš teď oslintaná!

Po parku je příjemná procházka, terén je upravený a nenáročný. U vchodu do parku je možné zapůjčit si vozík, ve kterém je možné vozit batohy, nebo menší děti (podobné vozíky mají např. v ZOO Praha).

Tento park můžeme tedy rozhodně doporučit.

Weltvogelpark Walsrode

Tukan – je maskotem parku

Ptačí park u Walsrode byl původně hlavním důvodem pro naši cestu. Na internetu jsme četli o tom, že se jedná o jeden z nejrozsáhlejších ptačích parků v Evropě vůbec. No to pro naši fotografickou duši bylo veliké lákadlo. Letos park navíc slaví 50let od svého založení, takže na webu psali, že je park slavnostně vyzdoben osázením záhonků stovkami cibulovin a v době naší návštěvy byly tulipány, narcisy a další v plném květu, takže to vypadalo nádherně.

Park se nachází v klidné části a má k dispozici značnou plochu. V nejbližším okolí parku hnízdí nadivoko i řada čápů, asi využívají snadno dostupnou potravu v otevřených voliérách parku.

Do parku je možné zakoupit jednodenní, nebo dvoudenní vstupenku. My jsme se rozhodli pro dvoudenní a rozhodně jsme nelitovali. Jak jsme si už u německých parků stihli zvyknout, opět byl park perfektně vybaven veškerou infrastrukturou (prostorné parkoviště, čisté toalety s přebalovacím pultem, hřiště pro děti, restaurace,…).

Člunozobec

Z hlediska focení byly v parku voliéry, kde bylo možné pořídit krásné snímky s přirozeným pozadím, ale byly tam i ptáci v klecích, kde pozadí z hlediska focení bylo nevyhovující. Svým rozsahem ale byl park tak veliký, že rozhodně bylo co fotit oba dva dny. V parku byly například i voliéry pro exotické ptactvo, které byly postaveny jako skleník, do kterého mohl člověk vejít. Bohužel zde ale na focení nabyly vhodné světelné podmínky. I tak jsme ale měli možnost si alespoň problédnout ptáky, které jsme v životě neviděli.

Jedním z lákadel, které park inzeruje byl „Kolibri Haus“ – tedy dům kolibříků. Těšila jsem se na ně, ještě jsem je na vlastní oči neviděla. No a možná tato vysoká očekávání byla i příčinou velikého zklamání. Kolibri Haus zvenčí vypadal krásně, stál před ním přísně se tvářící ranger parku a ostražitě si prohlížel návštěvníky. Vevnitř byly tři klecové voliéry a v každé tak dva pidikolibříci, kteří seděli netečně na větvi. Byla tam taková tma, že bychom stejně nic nevyfotili.

Čáp bílý s maláďaty

Naproti tomu byly velikým zážitkěm otevřené a průchozí voliéry. V otevřených voliérách byli například čápi. Voliéra byla prostorné, s jezírkem a čápi zde hnízdili. Hnízda samotná měli téměř na zemi pár metrů od chodníčku, po kterém procházeli návštěvníci. A nezdálo se, že by to čápům vadilo. Měli jsme tak možnost pozorovat čápy, kteří seděli na vejcích, nebo krmili pár dní či týdnů vylíhlá mláďata. Něco takového se jen tak nepoštěstí a pro mě osobně to byl jeden z největších zážitků.

Dále zde byly průchozí voliéry, ve kterých mohl návštěvník krmit ptáky zakoupenými granulkami. Ptáci na to byli očividně zvyklí a blízkost lidí jim nevadila. Zde se daly pořídit krásné fotky. Součástí jedné voliéry byl i kanál s umělým příbojem, kde bylo možno pozorovat racky, tenkozobce a ústřičníky.

Jednou z nějvětších atrakcí parku byla ptačí show, která se konala 2x denně. Show zahrnovala přehlídku cvičených ptáků a to nejen dravců, ale něpříklad také supa, pelikána a hadilova písaře. Přestože moje němčina má do dokonalosti daleko, velice dobře jsem se pobavila a z kontextu jsem byla schopna porozumět komentáři rangera, který show uváděl. Pro návštěvníky byl silný zážitek, když jim několik desítek centimetrů nad hlavou prolétali mohutní ptáci, nebo když ranger hrál s hadilovem písařem imaginálrní fotbal a druhý ranger to komentoval.

Park se nám velide líbil a rádi ho doporučíme pro rodinnou dovolenou. Ostatně i my se sem plánujeme vrátit.

Další informace o této oblasti a o ubytování lze nlézt zde (v němčine).

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s