Fotoworkshop: Dravci v zimě


S odstupem 14dní jsme na konci ledna a na začátku února absolvovali dva fotoworkshopy na téma focení sokolnicky vedených dravců v přírodě.

Výr velký

První fotoworkshop byl s Rosťou Stachem.

Naše fotky najdete zde ve fotogalerii na našich nových stránkách.

 • Termín: 28.-30.1.2011
 • Místo: Penzion Hájenka, okolí Sečské přehrady
 • Dravce dodal: Eda Škaloud s Evou
 • Co jsme měli možnost fotit: Káně Harrisova, Raroh velký, Puštík obecný, Výr velký, Sovice sněžní, Poštolka vrabčí, Orel mořský, Orel skalní a Kuna skalní.

Dojmy: Tak předně vůbec jsme netušili, do čeho jdeme :-). Byl to náš první zážitek tohoto druhu. Mysleli jsme si, že naše výbava (tělo: Sony alfa 700, objektiv: Sigma 100-300, stativ Manfroto) je v pohodě. Na místě jsme ale zjistili, že vypadáme jako Marťani ze zaostalé planety. Tak za prvé nemáme za sebou již několik předchozích fotoworkshopů, takže netušíme, do čeho jdeme  a za druhé nemáme Canon s elkovým pevným sklem v ceně ojetého menšího vozu. No ale co, to nám náladu nezkazilo a až na pár povytažených obočí to nikdo moc nekomentoval :-).

V pátek jsme dojeli na místo. Tedy spíše doklouzali. Na silnici okolo Seče byl led, takže to místy bylo zajímavé, ale nakonec jsme to zvládli. Nicméně místo bydlení v penzionu nás čekaly domečky/ chatičky, protože v penzionu zamrzla voda. Po večeři následovala úvodní seznamovačka a přednáška Rosti o tom, co budeme fotit a jak.

Orel mořský

V soboru jsme vyrazili v 8h po snídani. Počasí nám přálo, vylezlo sluníčko a mrzlo jen přiměřeně (něco kolem -7°C). Čekalo nás dopolední focení, pak oběd, pak odpolední focení až do večera. Rosťa s Edou měli vyhlídnutá místa, kde budou ptáci vypadat dobře. Sesedli jsme se do nekolika aut, aby nás nejela celá kolona. Tehdy jsme zjistili, že jsme asi jediní, kdo nemá ani jeep a nebo alespoň čtyřkolku. A on se ten jeep hodil, protože párkrát jsme to prostě vzali i po poli.

Při focení se ukázalo jako klíčové to, že Eda měl všechna zvířata v perfektnímstavu, načančaná a bezvadně vycvičená. Posluchali ho na slovo a spolupracovali přesně tak, jak si banda fotografů vymýšlela. Všichni dravci létali, takže nás čekaly akční snímky, prostě paráda. Osobně jsem ale měla občas problém s pozadím – na jedné lokalitě byly kousek stranou domy a jak to člověk ještě neumí tak bravurně, tak fotí všechno co se hýbe a doufá, že alespoň 1 z 50 fotek bude ostrá ;-), tak nějak není ještě čas vždycky vyhlídat tu nejlepší kompozici a domy z ní vyloučit. Ale to nám Rosťa asi udělal, abychom to neměli úplně zadarmo, když už ptáci byli cvičení ;-), nebo on s tím problémy třeba nemá. Často to tedy dopadlo tak, že když už se pánbůh smiloval a fotka byla ostrá, tak to byl pták nad domy, ach jo. Jinak ta ostrost fotek byl docela problém. No co byste chtěli, když nemáte tu správnou výbavu 🙂 Pták se v letu rozhodně nefláká, takže to, že sigma objektiv neumí dostatečně rychle přeostřit, je prostě smůla, a určité typy fotek jsme museli oželet.

Kuna sklaní

Na druhou stranu ale musím říct, že jsme se hodně naučili. Když člověk překonal počáteční frustraci, že to moc nejde (ať už problémy s technikou, nebo očima či rukama) a nechal si od Rosti poradit, dostavily se i výsledky. Přestože jsme tedy den končili promzlí až na kost, byli jsme rozhodně spokojení, protože se jednalo o nejlepší fotky létajících ptáků, které jsme do té doby vyfotili.

V neděli jsme pokračovali ve focení dopoledne a po obědě se vydali domů. Utahaní, promzlí, spokojení.

Druhý fotoworkshop byl s Ondrou Prosickým

Naše fotky z tohoto druhého workshopu najdete zde ve fotogalerii na našich nových stránkách.

  • Termín: 11.-13.2.2011
  • Místo: Vysočina, Herálec, Hotel Žákova Hora
  • Dravce dodala: Helena Kuchynková – stanice STOP
  • Co jsme měli možnost fotit: Orel mořský, Výr velký, Jestřáb lesní, Sova pálená, Kalous ušatý, Káně Harrisova, Prase divoké, Volavka popelavá

Kalous ušatý

Dojmy: Na základě zkušeností z minlého workhospu jsme se těšili na další. Vybavili jsme se tlustými vlněnými ponožkami, a termoprádlem a vyrazili na Vysočinu. Po příjezdu do Herálce byla večeře a Ondrova přednáška o focení.

V sobotu jsme vyrazili ráno z hotelu a vydali se postupně na několik různých lokalit fotit. Tentokrát to měla být celodenní aktivita bez pauzy na oběd, který byl nahražen řízkem v chlebu (olepeným papírovým ubrouskem, který z toho nebylo možné sundat). Mě osobně ta pauza na oběd (a rozmrznutí) chyběla. Na workshopu byly ženy v menšině a chlapům nedojde, že taková jednoduchá věc, jako dojít si na záchod, není pro nás v -5°C na poli plném fotografů tak snadná, jako pro ně. No ale co. Ondra měl workshop moc hezky připravený, důraz kladl na to, aby se pták fotil v jeho přirozeném prostředí.

Na základě zkušeností z předchozího workshopu jsme očekávali podobě spolupracující ptáky. No ale toto očekávání se ani zdaleka nenaplnilo a osobě to hodnotím jako největší kámen úrazu celé akce. V pátek večer totiž Heleně ptáci zmokli, takže měli mokré peří a focení v protisvětle tudíž nemělo žádný význam, protože např. kalous vypadal jako zmoklá slepice. Hlavní problém ale bylo to, že ptáci nebyli moc zvyklí na lidi a nebyli ani vycvičení. Takže většina z nich buď jen staticky seděla (s poutky a na tenkém provázku), nebo i trochu lítala, ale to často nepředvídatelně a opět s poutky a na špagátku, takže pro focení nic moc.

Prase divoké

V sobotu večer měl Ondra ještě přednášku o základních technikách úpravy fotografií. V neděli jsme pak pokračovali focením doploledne a po obědě vyrazili domů.

Ondra měl fotoworkshop hezky připravený, věnoval se nám příkladně, ale přeci jen, hlavní pro nás byly ti ptáci a tam jsem se po předchozí zkušenosti neubránila zklamání.

Hodnoceno jako celek nám fotoworkshopy přišly jako zajímavá příležitost vyfotit ptáky, které bychom v přírodě fotili jen obtížně. Naším cílem rozhodně není tvářit se, že fotografie zobrazují divoká zvířata. Co se týče zkušeností, tak mi workshopy hodně daly a někdy v budoucnu si to ještě asi zopakuji.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s