Vítání podzimu 2010 v Novohradských horách


Letos, stejně jako vloni,  jsme s pár kamarády podnikli tradiční akci vítání…. Většinou takhle vítáme podzim (občas nám k tomu i nasněží) a pak jaro. Pro letošní akci padl výběr na Novohradské hory.

Umělý vodopád v Terčině údolí

Ubytovali jsme se v penzionu Červené Blato. Kdo má rád Cimmrmanovu povídku Hospoda na mýtince, neměl by si nechat ujít hodnocení tohoto ubytování.

Protože se jedná o akci víkendovou, nabraly události rychlý spád. Po pátečním přivítání slivovičkou a výměně žhavých novinek,  jsme se časně ráno v devět hodin (jak se sluší na pražáky) vydali na výlet do Terezina údolí (někdy také zvané Terčino). Protože se jednalo o výlet do údolí, tak některé z účastníků zájezdu trochu překvapilo, že okružní cesta začíná posléze prudkým stoupáním do kopce loukou. Odměnou nám byl krásný výhled a hezký les, kde jsme místy našli i houby. Celá okružní cesta má okolo 5km a je lemována bíle natřenými, do dálky sítícími lavičkami. Nejvíc se nám (mě) líbil 500 let starý dub letní.

Hezkým bonusem na okružní cestě byla také tvrz Cukenštejn. Jak vzniklo pojmenování tvrze, nevím, ale diskutovali jsme o tom, zda nebyla postavena z kamenů (der Stein – štejn), se kterými někdo cuknul – třeba odsouzenému v oprátce pod nohama. To by bylo pěkně morbidní. Hrad ale vypadá docela hezky. Dokonce se zalíbil i filmařům, tolčil se zde film Ať žijí rytíři. Přemýšleli jsme také o významu příkopu okolo tvrze. Verze, že příkop byl vodní, vyvracela existence padacích dvířek do sklepa a umístění sklepů pod úrovní terénu příkopu (tuto verzi vyvrátili i místní sekáči trávy). Takže zbývá jedině varianta s obranou tvrze medvědy, nebo draky, která se mi stejně líbila víc.

Panorama tvrze Cukenštejn

Panorama tvrze Cukenštejn

Taky mě zaujalo, na co všechno dá evropská unie peníze – v parku totiž byla nově vytvořená místa na knejpování a knejpovací stezka. To jsme tedy netušili, co je. Knejpa, knajpa, jako že si tam člověk může beztrestně přihnout? Později jsme se z letáčku dozvěděli, že se jedná o léčebnou metodu nazvanou dle Sebastiana Kneippa, bavorského kněze, propagátora vodoléčby a přírodní terapie. Knejpování tedy spočívá v tom, že se bosýma nohama chodí po přírodním terénu a střídají se teploty – takže se např. chodí po trávě, kamíncích , vodou…a to tak dlouho, dokud vám nohy nemrznou, pak šup do ponožek, zahřát a za chvilku znovu. Tak vidíte, jak ta Evropská Unie dbá o naše zdraví!

Rozhledna – Kraví hora

Po návštěvě údolí a vydatném obědě jsme si řekli, že s plným břichem je nejlepší vylézt někam na kopec. Co na kopec, na horu! Tak jsme se vydali na Kraví horu, kde je rozhledna. Kraví hora je kousek od obce Dobrá voda (ta v lahvích) – zaparkujete v obci Hojná voda (ta už se do lahví nedává) a vydáte se na okružní výlet na rozhlednu. Cesta vede krásným kamenným mořem ukrytým v lese. Sotva jsme vylezli na rozhlednu, už to s námi šlo zase z kopce. Na úpatí jsme vyzvedli plechové miláčky na parkovišti a docela unavení se vrátili do penzionu.

Výzkumná četa ještě udělala zajížďku do Nových Hradů, kde obdivovali samotný hrad, ale zejména pak místní cukrárnu. Návštěvu cukrárny jsme si pak zopakovali ještě v neděli, jako zlatou tečku programu, kdy jsme tam mlsně obcházeli výlohu ještě půl hodiny před otevírací dobou. Cukrárnu – kavárnu Kousek lze skutečně jen doporučit (a to nejen proto, že ji vlastní Macháčci ;-)). Zatímco pány zaujala zejména vysoká kvalita reprosoustavy (značky Bose), já jsem se vrhla na dorty :-). A tady se také zrodila myšlenka, udělat někdy „tour de cukrárna“ – tedy navštívit top 10 nejlepších cukráren v ČR, začala bych těmi, které získaly ocenění Nejlepší cukrárna roku. Tak uvidíme…třeba to jednou uskutečníme.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s