Bavorský les – podzim 2010


Na konci září 2010 jsme se s kamarády vydali do Bavorského lesa. Národní park Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald) je německým bratříčkem naší Šumavy. Ubytovali jsme se proto jako správní vlastenci na české straně v M-Penzionu na Šipčáku nedaleko Železné rudy (hodnocení ubytování čtěte zde) a do Bavorského lesa jsme podnikali výlety. Naším hlavním cílem byly zooparky a obory se zvířaty.

Fotolagerii z výletu naleznete na našem fotowebu.

Navštívili jsme tyto „zvířecí“ atrakce:

  • Jelení obora v Scheuereck – krásná obora s jeleny, dobré podmíny pro pozorování i focení
  • Park v Ludwigsthal – menší park, mezi hlavní lákadla patří rys
  • Park v Neuschönau
  • ZOO Tierpark Lohberg – opravdu odstašující případ, více níže

Jelení obora v Scheuereck

 

 

Jelení obora je zhruba 20 km od Železné Rudy. Doprava je snadná, přímo u obory je i veliké parkoviště.  Jeleni mají oplocený kus lesa, na kraji se zimním krmítkem, u kterého je zastřešená plošina pro pozorování a pasekou s malebným potůčkem. Od 9h je obora dokonce i otevřená a je možné do ní vejít (zdarma) na procházku. Jeleni jsou na lidi zvyklí a ochotně fotogenicky pózují na paloučku, a to i za deště.

Zvířecí park v Ludwigsthal

Rys

Menší a velmi hezký park, který je kousek za hranicemi, cestou k jelení oboře. Vstup je zdarma, parkovné 1€ za hodinu. U parku je veliké parkoviště a dobře vybavený infostánek, kde zdarma můžete dostat mapu tohoto parku i okolních parků a Bavorského lesa a to dokonce i když mluvíte anglicky,  s tím nikdo problém nemá a domluvíte se v pohodě. U infostánku je také WC. Od infostánku vede hezká okružní cesta po jednotlivých zvířatech, které mají velkorysé výběhy – oplocený kus lesa případně louky, nicméně většinu zvířat je možné zahlédnout. Okružní cestu je lepší začít zleva, protože zprava začíná poměrně prudkým stoupáním (je na to upozorněno i na plánku parku) – žádný výstup na Everest to není, ale když táhnete fotobatoh s výbavou a stativ, tak takovou „drobnost“ docela oceníte. Zhruba v polovině okružní cesty stojí dřevěná vyhlídková věž, která posyktuje hezký výhled na výběh s vlky (atmosféru umocňují dramaticky skřehotající krkavci poletující nad vašimi hlavami).

Zvířecí park v Neuschönau

Medvídě

Medvídě

Rozhlehlý zvířecí park, kde hlavním lákadlem pro nás byl opět rys, a medvěd s mláďaty.  Zvířata mají dostatek prostoru v rozhlehlých oborách, kterými je možno i procházet, takže například jeleny a divoká prasata si užijete z bezprostřední blízkosti. Medvědy můžete pak pozorovat z široké okružní cety podél výběhu. Procházka parkem zabere cca 3-4 hodiny, výběhy typu obora jsou prokládány voliérami s menšími druhy. O zvířara je dobře postaráno a park působí velice přirozeným dojmem. Výborná je i veškerá infrastruktura parku – dobře dostupné a veliké parkoviště (placené: 1€ za hodinu, max 5€ za den), infocentrum, toalety (i během cesty lze v lese najít suché tolaty – vše velmi čisté). Vstup do parku je zdarma. Podmínky pro focení v parku jsou výborné, nicméně při hezkém počasí je potřeba počítat s návaly turistů.

Další atrakcí vyhledávanou turisty je Stezka v korunách stromů (Baumwipfelpfad) dlouhá 1300m, která vede ve výšce 8-25m. Vstupné je 8€.

ZOO Tierpark Lohberg

Tento park byl největším zklamáním celé akce. Parkování je zdarma, vstup je ale 5€ na osobu. Na začátku parku je „mazlicí“ zoo pro děti – tedy kozy, králící atp. Mají tu ale i býka (kdyby děcka nevěděla, jak vypadá kráva), ale chudák leží skoro na betonu v nevhodně malém výběhu. A v podobném duchu to pokračuje dále. Malé, většinou dost zanedbané výběhy, naprosto neodpovídající nárokům na životní prostor daného druhu. To platí skoro pro všechny zvířata bez výjimky. Nejlepší výběh měli snad vlci, ale na daný protor by jich mělo být tak 2-3, nikoliv více jak 11 jedinců. No a zubožená potápka roháč v tmavé voliéře „vyzdobené“ pouze betonem by si zasloužila pozornost každého ochránce nebo milovníka zvířat. Shrnuto a sečteno – v parku se nedá ani fotit, ani psychicky vydržet ten pohled na bídu a utrpení jeho obyvatel. Jak předchozí parky byly krásnou ukázkou toho, že je možné udělat parky příjemné pro zvířata i lidi, tak toto bylo pravým opakem. ZOO připomínalo betonové relikty z dob před 40 lety, kde se čas zastavil.

Vodopád v pralese Höllbachgespreng

 

 

Po návštěvách zvířecích parků jsme se vydali ještě do Bavorského pralesa k vodopádu Höllbachgespreng (gespreng – zdroj), který zásobuje Höllbachschwelle (malá vodní nádrž – se pstruhy :-)) a potok Höllbach („pekelný potok“). Zaparkovali jsme u jelenů v Scheuereck a vydali se (do kopce) po turistické cestě. Vedla krásným smíšeným lesem. Měli jsme veliké štěstí, protože se nám podařilo cestou zahlédnout puštíka, který spal a vyhříval se na větvi listnatého stromu u cesty. Hezky jsme si ho stihli prohlídnout dalekohledem, než na nehlučných křídlech zmizel v lese.

Cesta kolem potoka Höllbach k vodopádu byla nádherná. Les je v této části lesa ponechán bez zásahů člověka, takže do koryta bystřiny byly napadány větve a listí a všechno to působilo krásnou podzimní atmosférou.

Bavorský les se nám moc líbil, i houbaři si v tomto období přišli na své, takže se sem ještě určitě podíváme.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s