Národní parky Francie 2008


Národní parky Francie 1.-19.6 2008

Na jaře roku 2008 jsme se vydali na další z cest zaměřenou na pozorování a focení ptáků a divokých orchidejí. Zde je fotogalerie z našich cest. Místa, kde jsme byli ubytováni, naleznete popsaná v kategorii Ubytování – Zahraničí.

Cesta

Camargue – ptačí rezervace 1.6.2008

Plameňák v Camargue

Město: Saintes-Maries-de-la Mer, Saintes-Maries-de-la-Mer Office de Tourisme

Ubytování: Hotel Le Fangassier**

Národní park Camargue se rozkládá mezi Malou a Velkou Rhônou a Středozemním mořem. Rozprostírá se na téměř sto padesáti tisících hektarech. Převažují zde rozsáhlé bažiny, pastviny, duny a slaniska. Delta řeky Rhôny s centrální slanou lagunou Étang du Vaccarès byla v roce 1927 vyhlášena národní přírodní rezervací. Zároveň je také biosférickou rezervací organizace UNESCO. Camargue se skládá ze dvou pomyslných částí. Ta severní skýtá mimo jiné zemědělskou půdu, kde se pěstuje rýže a chová dobytek. Jih je převážně přírodní rezervací se spoustou mokřin, mělkých slaných lagun a solných plání. Těží se zde mořská sůl.
Ke Camargue samozřejmě neodmyslitelně patří moře s krásnými písčitými plážemi a poetická městečka jako Arles nebo Saintes-Maries-de-la-Mer.

Nenechte si ujít:

 • Rýžová pole a jejich srandovní traktory (místo pneumatik mají veliká ozubená kola)
 • Koně z Camargue – specíální „nemrznoucí“ bílí koně – zůstávají bez ustájení i venku, původně divocí
 • Park Camargue s řadou pozorovatelen pro nerušené sledování divokých ptáků
 • Ornitologický park – Parc Ornithologique de pont de Gau nedaleko Saintes-Maries-de-la-Mer. Zde můžete na ohromné ploše pozorovat ptáky téměř jako v divočině, ale v komfortu bytelných pozorovatelen. Většina ptáků je zde dobrovolně, voliér je zde minumim, a tak ptáky pod otevřeným nebem vidíte zejména proto, že zde mají dobré podmínky a dostatek potravy (kterou zajišťuje správa parku :-))
 • Solná políčka, kde se těží sůl

Doporučení: i přes vedro doporučujeme dlouhý rukáv a repelent! Komárů je tam opravdu nepočítaně. Hodí se i pokrývka hlavy – místy fouká vítr, místy praží slunce.

Tořič včelonosný

Ptačí druhy
Každoročně lze ve Francii pozorovat kolem 400 druhů ptactva, z nichž přes 250 tu hnízdí. Patří sem i plameňák růžový (Phoenicopterus ruber), orlosup bradatý (Gypaetus barbatus), sup hnědý (Aegypius monachus), drop malý (Tetrax tetrax), racek tenkozobý (Larus genei), stepokur krásný (Pterocles archata), kukačka chocholatá (Clamator glandarius), zedníček skalní (Tichodroma muraria), rákosník tamaryškový (Acrocephalus melanopogon), pěnice brýlatá (Sylvia conspicillata), pěnkavák sněžný (Montifringilla nivalis), pěvuška podhorní (Prunella collaris) a zvonohlík citrónový (Serinus citrinella). Během jara a léta se dá počítat se 160. druhy během týdenního výletu do oblasti Camargue. Zimní návštěva stejné oblasti by měla přinést asi 110 druhů. Začátkem září je možné vidět 160 – 180 druhů během týdne až desíti dnů strávených v Camargue a Pyrenejích. Ve stejném období nám přinese týdenní návštěva Pyrenejí jen asi 100 druhů. (Zdroj: dodinart)

Naše pozorování

Ptáci: plameňáci, volavka bílá, volavka popelavá, volavka vlasatá, kvakoš noční, ústřčníci, vlha pestrá,pisila čáponohá, tenkozobec opačný, camarský kůň, husice liščí, zrzohlávka rudozobá, dudek (v parku), ibis posvátný (v parku)

Orchideje: jazýček kozlí, rudohlávek jehlancovitý, tořič včelonosný

Národní park Gorges du Verdon 3.6.2008

Město: Castellane

Ubytování: Vincent Annick, 30 Boulevard St-Michel, Castellane 04120, Tel: 0492833785, Mob: 0616818102 – moc krásné ubytvání, vřele doporučujeme

Velký kaňon řeky Verdon, nejvelkolepější přírodní výtvor tohoto druhu v Evropě, najdete v podhůří Přímořských Alp, 65km od Cannes. Grand canyon du Verdon je jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, který vyhloubila řeka Verdon, na hranicích Provensalských a Přímořských Alp v jižní Francii. V některých místech je až 700 metrů hluboký a jeho téměř svislé vápencové stěny jsou v nejužžších místech od sebe vzdálené pouhých 6 metrů. Hloubka kaňonu dosahuje 250 až 700m, šířka při dně 6-100m, při horním okraji 200 až 1500m , délka 21km. Nevede jím žádná cesta, jen jedna jeho část byla zpřístupněna pěším turistům, kteří podstoupí náročnou pětihodinovou túru. Kaňon začíná za městečkem Castellane a táhne se mezi skalními stěnami v délce 21 km až k přehradnímu jezeru Lac de Ste-Croix.

Mandarom Aumisme

Nenechte si ujít:

 • V městečku Castellane na je kopci nad městem kostel Chapel Nôtre-Dame-du-Rock je odsud moc hezký výhled na svítání nad kaňonem.
 • Fanatický disneyland aneb Svaté město (nebo-li) Mandarom sekty Aumisme – sochy kosmického boha v nadživotní velikosti (33m). Přestože se v Mandaromu podle informací na jejich stránkách neustále modlí 30-35lidí za světový mír, na nás koukali velice nevrle, když jsme chtěli jen tiše projít po cestě, která vedla oloko jejich městečka k dolmenu na kopci. Město přitom vzniklo bez povolení a zabráním pozemků, které jim nepatřily, alespoň tak to viděla naše paní dokácí. Místní se tu za ně stydí, je pravda, že více než 20m vysoké sochy působí jako pěst na oko v jinak harmonické krajině.
 • Dolmen nedaleko Mandaromu

Klidně si ujít nechte:

 • Sirény – Muzeum Maison des Sirènes et Siréniens, umístění: Place Marcel-Sauvaire
 • Jak jsme bloudili u Sirén – díky genialitě francouzského značení turistických cest (barvou kdesi na šutru u cesty) jsme se naprosto zbytečně prošli několik kilometrů v dešti, bahně a do kopce. Na začátku to vypadalo docela nevinně. Od parkoviště, kde byla cedule s lákavým textem na zkameněliny, jsme se vydali po široké bahnité cestě okolo pole. Jiná cesta, kromě malinké odbočky vlevo kousek od začátku cesty zde nebyla, ale ta vypadala tak bezvýznamně, že jsme jí nevěnovali pozornost. Začali jsme tedy touto širokou cestou stoupat nahoru, Zde nás chytl déšť, který plynule přešel v liják. Navlékli jsme ponča a pokračovali dál. Když už jsme končně začali pochybovat o schopnosti Francouzů odhadnout vzálenost, to bylo ve chvíli, kdy jsme vystoupali na hřeben a začali scházet dolů, byli jsme už totálně promočeni. Otočili jsme se a našli nakonec onu bezvýznamnou odbočku. Hned cca 500m za ní byla cedule do 50metrů. To, co jsme nakonec hledali, vypadalo takhle. No stálo to za to?

Orchideje: vstavač mužský, vstavač nachový, pětiprstka žežulník, ophrys lutea, vstavač kukačka, okrotice ldouholistá, tořič včelonosný, vstavač osmahlý, tořič čmelákovitý

Nárdní park Esterel 10.6.2008

Město: Fréjus, Saint Raphaël – přímořské letovisko

Ubytování: Hotel du Soleil – Saint Raphaël

Esterel je přímořská oblast Provensalských Alp která dosahuje svou nejvyšší výšku 618 m v kulminantním bodě Le mont Vinaigre. Stáří masivu se odhaduje na 250 mil. let a celková rozloha činí 320 km².

Nenechte si ujít:

 • Červené skálytzv. roches rouges na pobřeží moře. Vytvářejí krásný barevný protiklad. Okolo pobřeží vede často cesta po skalách, nebo jsou zde četné vyhlídky
 • Úžasné korkové duby, které dorůstají ohromných rozměrů a vytvářejí pohádkový les
 • V masivu Esterel je řada příležitostí pro pěší túry
 • hezká architektura nedalekého hradu a městečka Gourdon – město patří mezi nejhezčí města Francie dle hodnocení v soutěži Les plus beaux villages de France a je to na něm opravdu vidět

Orchideje: vstavač trojzubý, vstavač osmahlý, vstavač pleťový, vstavač kukačka, serapias vomeracea, ophrys bertolinii, vstavač orchis papilionacea, vstavač štěničný, kruštík širolistý

Pont du Guard, Abbaye de Sénanque 13.6.2008

Abbaye de Sénanque

 • navštívili jsme cestou k řece Ardéche.
 • Pont du Guard – nás hrozně zklamal, jednalo se o tipickou past na turisty – davy a nic moc k vidění
 • Abbaye de Sénanque – cisterciácký klášter, moc hezký, před ním pole levandule (ještě nekvetla) a pole ječmene, který se krásně vlnil ve větru

řeka Ardéche 13.6.2008

město: Salavas

Ubytování: Hotel des Sites

Řeka Archéche protéká kouzelnou krajinou vápencových skal.

Nenechte si ujít:

 • sjíždění řeky Ardéche na lodičce – viz dále
 • V okolí řeky Ardéche je řada lokalit, kde lze nalézt dolmeny a menhiry (většinou jsou vyznačeny i na mapě).

Sjíždění řeky Ardéche: V různých městech je možné si půjčit loďku a kus řeky splavit. My jsme sjížděli řeku Ardéche od Salavas do Saint-Martin-d’Ardéche na kanoi. Trasa byla zhruba 32km dlouhá, většinou se jezdila na 2 dny, ale je možné ji pohodlně zvládnout i za den. Samotná trasa neobsahovala žádné extrémně náročné úseky, až na závěr, kdy cca 1,5km před výstupním bodem řeka přestala téct (ve vsi byl veliký jez) a jen se plazila. Konstrukce lodi s naprosto plochým dnem (viz dále), téměř znemožňovala loďku po tomhle „oleji“ dotáhnout do cíle, takže v posledním úseku jsme se pěkně vyšťavili a závěrečných pár stovek metrů dojeli jen na morálku. Naštěstí nás potom agentura od lodiček dovezla mikrobusem nahoru, do města, odkud jsme začínali.

Při plavení se voda občas chovala „nelogicky“, zřejmě díky existenci podvodních proudů, které se tvořily vlivem podemletých vápencových břehů. To se potom loďka točila a bylo potřeba ji správně korigovat. Už i samotné půjčení lodi byl zážitek. Nejednalo se o klasickou kanoi typu „banán“ jak ji známe ze Sázavy (tedy plastovou loď, které má klenuté dno a sedátka). Jednalo se výlisek žluté umělé hmoty do tvaru velikého placatého plováku, který se snažil simulovat loď! Ta kanoe totiž měla ploché dno, byla z jednoho kusu a nahoře byly jen vylisovány důlky na zadek. Takže pro nás dlouhány nic moc. Navíc Francouzi z nepochopitelných důvodů ke kanoi standardně dávali pádla jako ke kajaku a náš požadavek na jednoručná pádla se setkal se značným údivem a možná i nedůvěrou. Nakonec vzadu v kůlně nějaké našli. Poté, co jsme odmítli trpasličí velikosti pádla, jsme mohli spokojeně vyrazit na vodu. Cestou jsme pluli okolo úžasných vápencovách skal a dokonce i ostrůvku s budovou bývalé Templářské nemocnice. Věřilo se, že voda z řeky má hojivé účinky proti lepře, takže nemocnice sloužila jako leprosárium.

Národní park Cévennes 17.6.2008

město: Meyrueis

Ubytování: hotel St. Sauveur přidružený k hotelu Le Suly

Národní park Cévennes je opravdu krásný. Monutné vápencové skály a zejména bohaté orchidejové lokality! Jako ve většině vápensových masivech ve Francii i zde jsou krasové jeskyně. A ne jen tak ledajaké – představte si Koněpruské jeskyně – ty si vynásobte tak 4x a dostanete se na velikost jeskyně Aven Armand!

Abime de Bramabiau

Nenechte si ujít:

 • Jeskyně Abime de Bramabiau – řeka protékající vápencovým masivem vymlela uvnitř jeskyni. Řeka ze skály vytéká jako ohromný úžasný vodopád.
 • menhiry roztroušené po okolí (opět je možné je vyhledat na mapě)

Orchideje: Aceras anthropophorum, tořič ophrys scolopax, vemeníček zelený, vemeník bílý, vemeník zelenavý, jazýček kozlí, vstavač vojenský, rudohlávek jehlancovitý (i bílá forma), vstavač štěničný, ophrys aymoninii

Kompletní přehled národních parků Francie.
Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s