Madeira – prosinec 2008


Fotogalerie – nepřehlédněte! 🙂

Madeira leží v Atlantském ocenánu, téměř 1000km jihozápadně od Portugalska, jehož je součástí. Ideální pro milovníky přírody, hor i koupání v moři. Hlavní město Funchal (s letištěm). Silničky jsou úzké a křivolaké, místa na parkování málo. Krajina je dechberoucí a v horách se rychle mění počasí (mlhy, déšť). Nezbytností jsou tedy kvalitní boty (místama se levady vylévají ze svých koryt a pak následuje brodění vodou :-)). Většinou platí, že pokud je na jedné straně ostrova ošklivo, na druhé může být hezky, nespoléhejte tedy jen na to, co vidíte z okna hotelu, výlet je možné udělat vždy, jen je potřeba vybrat si správnou stranu ostrova a vzít dobré vybavení.

Co stojí za to vidět:

Levada

 • Levady – zavlažovací kandály, žijí v nich pstruzi, na turisticky exponovaných místech jsou naučeni na chleba :-)- Lzeokolo nich pořádat moc hezké a vcelku nenáročné procházky. Vedle levady je zpravidla chodník či cestička, výjimečně je potřeba místy jít po okraji levady (hrana betonového či kamenného koryta)
 • Eukalyptové a vavřínové lesy
 • Botanické zahrady – Botanická zahrada Jardim Botanico ve Funchalu – vede sem lanovka z Funchalu, nebo autobus (ten je levnější). Jsou zde všechny možné květiny a voliéry s ptáky. Pokud není mlha, je krásný výhled na Funchal, protože zahrada je vysoko ve svahu nad městem.
 • Riberio Frio – osada, kde se v sádkách pěstují pstruzi, je zde také botanická zahrada, je to i výchozí místo na procházku na Balcoes (Balkóny). Tuto osadu lze navštívit cestou do Santany. Jede sem autobus.
 • Santana – městečko na severním pobřeží ostreva, asi 42km od Funchalu. Jede sem autobus z Funchalu. Mesto je proslaveno svoji lidovou architekturou domků s doškovou střechou. Za pozornost stojí les nedaleko Santany.
 • Výlet z Rabacalu k vodopádu Risco a jezírku 25 fontes

Co rozhodně vyzkoušejte – tipy:

 • Cestu místním MHD – je to napoprvé adrenalin, než pochopíte jejich systém, ale doprava je čistá a levná. Pořiďte si jizdí řády (v infocentru) a naučte se dobíjet jízdenku s magnetickým proužkem. Cestování je pak ještě levnější. Jedna cesta stojí 1,5EUR. Autobusy jsou žluté nebo oranžové.
 • Autobusem lze cestovat i napříč ostovem bíločervenými autobusy. Cestou se můžete kochat úžasnými výhledy. Pojedete ale zejména s místními, tursté jezdí většinou půjčenými auty, nebo taxi.
 • Ovoce a zeleninu kupujte spíše v supermarketech, než na vyhlášených trzích, ty jsoudrahé
 • Na Madeiře je celá řada průvodcovských společností, které zajistí výlety po celém ostrově. Nejsou levné a jede se za každého počasí. Výlety jsou v poměrně ostrém tempu, ale zase vedou do nádherných míst. Službu doporučujeme využít zejména v případě, že cestujete pouze autobusem a nemáte k dispozici auto pro výlety do vnitrozemí ostrova.
 • Před výlety se ionformujte na infocentru, čí recepci hotlu, zda nejsou některé cesty uzavřené (v důsledku hrozícího sesuvu půdy po vydatných deštích).
 • Sladké likérové víno Madeira. Okolo 5EUR seženete lahev již dobrého vína. Nakupujte v samoobsluze.

Další informace:

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s