Leba – písečné duny, Polsko, jaro 2008


Na jaře 2008 jsme se vypravili do Polské Leby fotit unikátní písečné duny. Cesta po Polských silnicích byla adrenalinovým zážitkem, ale ty duny za to stály. Zde je naše fotogalerie.

Cesta
Z České republiky jsou 2 možnosti. Autem přes Německo – Drážďany, Berlín, Szczecin, Slupsk, Lebork až do Leby nebo přes Polsko z Ostravy přes Katowice, Varšavu, Gdaňsk, a Gdyniu do Leby. Obě cesty trvají asi 10 hodin. Silnice v Polsku jsou špatné, místy hodně špatné, místy se divíte, že se po takové silnici dá vůbec jet (například cesta mezi dvěma vesnicemi měla výrazný tvar obráceného U, takže auto jelo značně nakloněno, aby vůbec jelo…) – rozhodně se tedy nenechte zlákat, pokud by navigace byla kreativní a nabízela „zkratky“. Doporučujeme jezdit spíše po hlavních silnicích.

Ubytování: Arena Slonca – můžeme doporučit

Písečné duny

Leba je starý přímořský řístav a také oblíbené přímořské letovisko. Leba slouží jako výchozí místo pro výlety do nedalekého národního parku. Slowinský národní park je unikátním ekosystémem, jediný svého druhu v Evropě. Roku 1977 byl park zapsán na seznam UNESCO jako světová biosférická rezervace. Chladný mořský vítr pohybuje písky na pobřeží, kde vytvořil ohromné pohybující se písečné duny, z kterých ta nejvyšší dosahuje až 40 metrů.
Na místech, kde se duna dotýká lesa, se začíná úchvatné divadlo – souboj živého lesa s věčným pískem a prachem, který ho postupně pokrývá. Zasypané stromy odumírají a jejich odkrytá torza se potom tyčí proti obloze.
V areálu parku se nachází zvláštní technická památka. Během druhé světové války tu Němci vybudovali pokusnou tajnou odpalovací základnu pro rakety, kde testovali různé prototypy raket V1, V2 a další typy.

V Lebě a okolí jsou bohaté možnosti stravování. Doporučujeme ryby, na tom není co zkazit. Naopak jsme byli nemile překvapeni polévkou, kterou nám nabídli v našem ubytování – v překladu se jmenovala Čistý boršč a jednalo se o ohřátou červenou vodu z řepy a pár mastnými oky – o hustém borčši s masem a zeleninou, jak ho známe tady, nemohla být ani řeč.

Na výlet na písečné duny doporučujeme dobré boty a oblečení – na dunách dost fouká vítr. Nezapomeňte na pokrývku hlavy (proti úpalu), UV krém a hodně vody na pití. Není zde možnost zakoupit si občerstvení. Začátky dun jsou poměrně hustě obsazeny opalujícími se turisty, ale čím dále jdete, tím jich ubývá, až se dostanete do oblastí, kde jste sami. Našli jsme zde i malou podmáčenou oblast, kde rostly rosnatky :-). Cestu po dunách nepodceňujte, je poměrně vysilující a náročná na čas, takže si nechte dostatek času a sil na cestu zpět.

 

Co stojí za návštěvu:

Další informace

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s